برج دبی  چاپ

تاریخ : سه‌شنبه 20 بهمن‌ماه سال 1388 در ساعت 12:48 ب.ظ

  

 

قول مرحوم نیمایوشیج پدرشعرنو 

 

چادری وگوسفندی وسگی

 

 

  

برج خلیفه ومشکلات آن 

 

کدخبر: ۱۶۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۱:۰۹
ریزش اصلی‌ترین طبقه برج خلیفه دوبی
ریزش اصلی‌ترین طبقه برج دوبی که بلندترین برج جهان لقب گرفته بود فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاری را حیرت‌زده کرد. طبقه چشم‌انداز برج خلیفه دوبی اصلی‌ترین طبقه رصد شهر برای جلب گردشگران و سرمایه‌گذاران از سراسر دنیا محسوب می‌شد که دیروز تنها پس از 35روز از مراسم افتتاح برج فروریخت. این برج که 828 متر ارتفاع و 160 طبقه دارد، بلندترین آسمانخراش دنیا شناخته شد و ترسیم‌کننده برترین مکان برای جلب سرمایه‌گذاران و گردشگران از سراسر جهان و نیز مهم‌ترین مکان درآمدزایی برای دوبی محسوب می‌شد. اما واقعه عصر دیروز بلوار عمار، اکنون تمامی برنامه‌ریزی‌های کوتاه و بلند‌مدت جلب سرمایه‌ برای دوبی را پیرامون این برج در‌آمدساز ساقط کرده است.

به گزارش روزنامه اقتصادی پول تنها در سه هفته اخیر، صدها سرمایه‌گذار و گردشگر خارجی برای بازدید و نیز خرید واحدهای تجاری و مسکونی بلندترین برج جهان وارد دوبی شده بودند و سفر همین گروه در این زمان اندک، تحلیلگران اقتصادی و سرمایه‌گذاری را به خود جلب کرده بود. از سوی دیگر، گزارش‌ها حاکی است صف‌های طولانی گردشگران از طبقه متوسط و مرفه جهان که از 14 دی ماه گذشته برای بازدید از برج روانه دوبی شده بودند جلوی در ورودی این برج تشکیل می‌شد. بلیت بازدید برج خلیفه دوبی برای هر نفر 27‌هزار تومان (27 دلار) تعیین شده بود. اما از دیروز تمامی صفوف بازدید کنندگان دلار در جیب که از اروپا و آمریکا و آسیا روانه دوبی شده بودند، پراکنده شد. تاجران نیز با ناامیدی در حال بازگشت به کشورهای خود هستند. از جمله آنان، وین بویز 40 ساله بود که برای بازدید و سرمایه‌گذاری از منچستر انگلستان به دوبی سفر کرده بود.

او به آسوشیتدپرس گفت:«فقط می‌توانم بگویم که ریزش برج ناامیدکننده است.» بویز ادامه داد:«برج خلیفه دلیل اصلی من برای سفر به دوبی بود.» گفت‌وگو با دیگر بازدیدکنندگان برج نیز حاکی از ناامیدی و نارضایتی آنها از سفرشان است. برخی از آنها نیز مجبور به لغو خرید بلیت بازدید خود شده‌اند. این در حالی است که به گفته فروشنده بلیت تعداد قابل توجهی از بلیت‌ها برای روز ولنتاین پیش‌فروش شده بود. هزینه ساخت این برج یک‌هزار و 500میلیارد تومان(5/1میلیارد دلار) اعلام شد.

از قابل اشاره‌ترین نکته‌های این برج، افتتاح آن درست در روز وعده داده شده (14 دی 1388/ 4 ژانویه 2010) بود که تحسین فعالان مهندسی، عمرانی و سرمایه‌گذاری جهان را برانگیخت و از تمام رسانه‌ها مخابره شد. شش سال پیش کلنگ احداث این برج 160 طبقه به زمین زده شده بود. یکی از کمپانی‌های سرمایه‌گذار ساخت برج، خلیفه سامسونگ است. مهندس طراح برج بیل بیکر آمریکایی است که مهندس برج‌های مشهور «ترامپ اینترنشنال» شیکاگو، «پیرل ریور» چین و مرکز مخابراتی «ای‌تی‌اند‌تی» آمریکا در جهان مهندسی عمران نامی مشهور از خود ثبت کرده است. کمپانی عمار، صاحب اصلی برج ابتدا ترافیک غیرقابل پیش‌بینی بازدیدکنندگان را دلیل ریزش طبقه چشم‌انداز برج اعلام کرد، سپس اشکال الکتریکی نیز به عنوان دلایل قابل محاسبه برای ریزش برج اضافه شد.

سخنگوی کمپانی عمار از ارایه جزئیات و دلایل ریزش برج اعلام بی‌اطلاعی کرده است. او همچنین در پاسخ به پرسش رسانه‌ها مبنی بر زمان بازگشایی طبقه چشم‌انداز برج اعلام بی‌اطلاعی کرده است.
<><> 
: